O mnie – Edyta Tretowicz (Avatea)
Mam na imię Edyta Tretowicz (kiedyś Wilk) i mieszkam w Sanoku. Jestem mamą dwóch wyjątkowych córek – znanych światu jako Szkodniki – oraz „przyklejonego” dziecka z Białorusi, które dziś jest już dorosłe, ale wciąż zajmuje ogromne miejsce w moim sercu. Moje życie rodzinne uzupełniają dwa czarne przygarnięte koty: Tunia i Krewetek oraz królica Jadwiga – uratowana ze śmietnika przez EkoStraż Wrocław w 2020 roku.

Jestem ambasadorką Fundacji DKMS i dawcą szpiku. Od 2014 roku byłam związana z Tygodnikiem Sanockim – najpierw jako stażystka, później redaktorka, autorka tekstów o ludziach, kulturze i życiu regionu. Dziś pracuję w jednej z największych firm w regionie, gdzie – jako humanistka – odnajduję się wśród inżynierów, współtworząc dokumentację techniczną i szukając poezji nawet w rysunkach CAD. Więcej o tej przygodzie przeczytasz w cyklu Pisarka wśród inżynierów.
W wakacje możecie mnie spotkać w skansenie w Sanoku, gdzie z pasją opowiadam o przeszłości jako przewodniczka. A jeśli traficie na Folkowisko – mam szansę serwować Wam tam coś pysznego, bo współtworzę kulinarną strefę tego wyjątkowego festiwalu.
Skąd się wzięła „Zapaska”?
Przez wiele lat prowadziłam blog szkodnikowo.pl – notując wybryki dzieci, codzienne wpadki i kulinarne przygody. W pewnym momencie zrodził się pomysł na coś więcej – książkę kucharską poświęconą kuchni łemkowskiej. Projekt „Łemkowskie smaki” powstał jako moja praca dyplomowa, ale zamiast trafić na półkę – powoli ożywa na stronie Zapaska.eu.
Zapaska to element stroju łemkowskiej gospodyni. Praktyczna, kolorowa, zakładana na fartuch – symbol oszczędności, zaradności i szacunku do jedzenia. Takiej filozofii kuchni jestem wierna. Gotuję z sercem, nie lubię marnować i zawsze mam na sobie fartuch – zapaskę.
Logo strony stworzył Mateusz Kulikowski vel Rellah – zdolny grafik z Sanoka.
Dlaczego kuchnia łemkowska?
Bo to kuchnia mojego regionu. Bo to proste, ale zdrowe jedzenie. Bo warto ocalić tradycyjne przepisy od zapomnienia.
Łemkowszczyzna rozciągała się od Bieszczad przez Beskid Niski aż po Słowację. Po akcji „Wisła” wielu Łemków zostało przesiedlonych, a ich kultura uległa rozproszeniu. Kuchnia łemkowska opiera się na kiszonej kapuście, ziemniakach, kaszach, mleku, oleju lnianym i leśnych dobrach. Jest skromna, ale pełna smaku.
Wszystkie przepisy z mojej pracy dyplomowej gotowałam sama – a później testowałam na rodzinie i znajomych. Większość z nich zagościła na stałe w naszym domowym menu.
Na stronie Zapaska znajdziesz nie tylko przepisy. To miejsce spotkania smaków, wspomnień, emocji i słów. Tak jak ja – kobieta, która nosi zapaskę z dumą i z miłością do wszystkiego, co prawdziwe.
kontakt: avatea@tlen.pl tel: 696009209
Posłuchaj mojej opowieści o kuchni w Radio Rzeszów; https://radio.rzeszow.pl/audycje/zapaska-pl-nowy-blog-kulinarny-z-lemkowskimi-przepisami