Oszczypek – bojkowski chleb
Palanycia, która często zastępowała bojkom chleb, wypiekana była na blasze. Oszczpek pierwszy raz upiekłam w czasie kiedy Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy zaprosił mnie do projektu Bojkowskie Płaje.
Miałam wtedy ogromną tremę występować przed kamerą. Czas jednak robi swoje. Oszczypek i inne dania przygotowuję regularnie na warsztatach w „Perełce” w Cisnej. Warsztaty to nie tylko kulinaria, ale i historia, magia i zwyczaje Bojków i Łemków opowiadane przy przygotowywaniu dań. Klasa mojej młodszej córki gościła na szkolnej wycieczce w „Perełce” i była zachwycona warsztatami. Warsztaty dla dzieci zrobiłam używając mąki owsianej – bezglutenowej, więc dzieci z celiakia mogły na równi z kolegami w nich uczestniczyć i próbować przysmaków kuchni dawnej.
Oszczypek – bojkowski chleb
Mąka – 20 dag
Zsiadłe mleko – 100 ml
Jajko – 1 szt
Soda spożywcza – 0,1 g
Do przesianej mąki dodajemy mleko, sól, jajko, sodę i wyrabiamy jednorodne ciasto. Rozwałkowujemy na kształt koła. Kładziemy na gorącą blachę i wstawiamy do dobrze rozgrzanego piekarnika, zapiekamy z obu stron.
W dawnych czasach oszczypek wypiekano na kapuścianych liściach w piecach opalanych drewnem. Oszczypek podaje się do pierwszych i drugich dań. Może w całości zastąpić chleb. Oszczypka nigdy nie kroimy, lecz odrywamy palcami. Dlaczego nie kroimy oszczypka – takie informacje zdradzam tylko na warsztatach 🙂
Do gotowania cos do ponucenia.
Pieśń bojkowska opowiadająca o trudzie pracy kosiarzy na wysokiej karpackiej połoninie. W trakcie sianokosów chłopcy rozmarzają się o młodych dziewczynach, a praca idzie równo gdy w sercu ukochana… Nagrano w ramach projektu „Bojkowski głos Bieszczadu” zrealizowanego z programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daria Kosiek – śpiew Anna Oklejewicz – vielle Maciej Harna – lira korbowa, aranżacja Konrad Oklejewicz – nagranie/mix/mastering.
Wernyhora:
Leave a Review