Bobalki z makiem

Bobalki z makiem

Bobalki z makiem

Rozmawiam z koleżanką, która pochodzi z małej wioski przy granicy ukraińskiej. Wspominam jej, że pracę dyplomową będę pisać o potrawach. Mam zamiar odszukać najstarsze przepisy. I oczywiście wszystko gotować i smakować!

– Moja babcia robiła takie kluseczki. Jak paluszki wyglądały. Słodkie, posypane makiem! Lata tego nie jadłam, a to było takie pyszne! Znajdź przepis! Odtwórz! To było miękkie ciasto, ale jak babcia je robiła nie pamiętam… Babolki się na to mówiło. Bobalki może…

Pogrzebałam, poszukałam. Znalazłam Potrawy bieszczadzkie polsko-ukraińskiego pogranicza zebrane i opracowane przez Roberta Bańkosza. I proszę 🙂

Bobalki z makiem:

1 kg mąki,

1 jajko,

100 g maku,

2 łyżki miodu,

1 łyżka cukru.

Wykonanie: Ciasto jak na pierogi formować w kuleczki, ugotować, odcedzić. Mak utrzeć,  przygotować na słodko, połączyć z kluskami, wymieszać. Podawać na gorąco.

Wyrabiając ciasto dodajemy oczywiście wodę, tak by uzyskało konsystencję taką jak ciasto na pierogi. Użyłam mąki pszennej, ale podejrzewam, że mąka razowa również dobrze się sprawdzi. Formowałam grubsze kluski, paluszki. Po ugotowaniu wymieszałam z miodem i makiem. Nie dodawałam cukru.

Pycha!

Danie proste, szybkie i tanie.

W  trakcie zbierania przepisów do pracy dyplomowej natknęłam się na  bobalki jako  kuleczki pieczone. Jednak kiedy Kasia spróbowała bobalek przygotowanych wg przepisu, który źródła podają jako łemkowski – czyli tego powyżej stwierdziła:

– Przeniosłaś mnie do dzieciństwa! Moja babcia identyczne robiła!

A babcia Kasi pochodzenie miała właśnie łemkowskie.

Smacznego 🙂

A do gotowania oczywiście muzyka. Tym razem Gordiy Starukh:

 

Facebook Comments