Pierogi z kiszoną kapustą – przepis łemkowski
Dzień dobry w sobotę. Łemkowskie pierogi z kiszoną kapustą to propozycja na ten tydzień. Niektórzy zaczynają łapać infekcję, więc na warsztat danie z dużą dawką witaminy C. Danie oczywiście łemkowskie. Pierogi, perohy, warenyky lub zlepieńce, to danie które raczej każdy lubi. Niezastąpione na świątecznym stole, uwielbiane przez dzieci.
Przepis znalazłam w książeczce Teresy Kiszczak (Тереза Кищак „Традиційні лемківські страви”). Wykonałam dokładnie według jej przepisu i wareniki wyszły znakomite. Danie proste, tanie i pyszne! Polecam! Od razu zalecam robienie z dwóch porcji podanych poniżej. Kiedy lepiłyśmy je z sąsiadką, dzieci krążyły i porywały je wręcz parzące, z garnka i pochłaniały. Pierogi mogą być daniem zupełnie wegańskim. Ciasto można zagnieść na samej wodzie (Łemkinie często wolały jaja sprzedać, bądź użyć do innej potrawy, gdzie były jaja konieczne) z dodatkiem łyżki oleju lnianego. Do okrasy użyć cebulki zeszklonej na oleju zamiast masła. Mięsożercy mogą okrasić pierogi boczkiem.
Pierogi z kiszoną kapustą
1 kg kiszonej kapusty
1 cebula,
łyżeczka soli
0,5 łyżeczki pieprzu
0,5 kg mąki pszennej
Pierogi z kiszoną kapustą – wykonanie:
Kiszoną kapustę wycisnąć, przepłukać i ugotować. Potem odłożyć na cedzak, żeby odciekła, drobno posiekać lub zemleć w maszynce. Przygotowaną kapustę dusić do miękkości (około 20 minut), dodając łyżkę tłuszczu i pół szklanki wody. Potem dodać podsmażoną cebulę, sól, pieprz i ponownie podsmażyć, żeby kapusta trochę podeschła. Zagnieść ciasto i ulepić pierogi. W taki sposób można zrobić również pierogi ze świeżej kapusty.
A jak już będziecie lepić pyszności, posłuchajcie mój ulubiony Joryj Kloc, chłopaki mają mega energię!
Leave a Review